Napjainkban egyre többet lehet hallani a hőszivattyúról, ám még mindig sokan nincsenek vele tisztában, hogy mi is ez pontosan és mire lehet használni. Nézzük, mit érdemes róla tudni!
A hőszivattyú egy olyan gép, ami alacsonyabb hőmérsékletű környezetből hőt von ki, majd azt egy magasabb hőmérsékletű helyre szállítja. A legtöbb berendezés képes ennek az ellentettjére is, azaz a meleg levegő hűtésére. A hőforrás általában a környezeti levegő, a talaj vagy talajvíz. A hőszivattyú legnagyobb előnye, hogy környezetbarát technológia, annak ellenére, hogy a működéséhez energiát szükséges felhasználni, mivel a hőt természetes forrásból nyeri. Az elhasznált energia többszörösen is megtérül.
A hőszivattyút alapvetően háromféle feladatra használjuk. A lakás hőmérsékletének optimalizálására, vagyis fűtésre, illetve hűtésre, valamint meleg víz előállítására. Kiválóan alkalmazható például padlófűtéshez vagy a napjainkban divatossá vált mennyezetfűtéshez. A legjobb, ha olyan berendezést választunk, amely képes arra, hogy a talajból télen kivett hőt nyáron visszapótolja. Így a hő el tud raktározódni, és elkerülhetjük, hogy a terület kimerüljön.
A hőszivattyú megújuló energiaforrás önmagában is, de még jobban környezetbaráttá varázsolhatjuk, ha napelemes rendszerrel kötjük össze. A berendezés energiaigénye kiszámítható, ebből pedig könnyen kiszámolható az is, hogy milyen napelemes rendszerre van szükség, ha a hőszivattyú energiaigényét ebből kívánjuk fedezni.
Amennyiben valaki a hőszivattyú mellett dönt, egy jól hőszigetelt lakásban hozzávetőleg 40%-kal csökkentheti a fűtési költségeket. A berendezés telepítése tehát hosszú távon mindenképpen megtérülő befektetés, ráadásul környezetvédelmi szempontból is előnyös. Napjaink egyik legnagyobb problémája a globális felmelegedés és a fosszilis tüzelőanyagok kimerülése. Az olyan modern technológiák, mint a hőszivattyú, hozzájárulnak az emberi tevékenység okozta károk csökkentéséhez.
Ha további kérdése lenne a hőszivattyúkkal kapcsolatban, keressen fel minket bizalommal!